Figazmakiem
Advertisement
  • Edukacja
No Result
View All Result
  • Edukacja
No Result
View All Result
Figazmakiem
No Result
View All Result

Układ okresowy pierwiastków

Irena Sendler by Irena Sendler
11 maja, 2023
in Edukacja
0

Contents

  1. Prawo okresowości Mendelejewa
    1. Podstawowe założenia
    2. Wykres przedstawiający zależność promieni atomowych od masy atomowej pierwiastków
      1. Opis wykresu
  2. Okresowy układ pierwiastków chemicznych
    1. Układ współrzędnych
    2. Wykres zależności promieni atomowych od masy atomowej
      1. Zębaty kształt wykresu
    3. Właściwości pierwiastków
  3. Aplikacja interaktywna Układu Okresowego Pierwiastków
    1. Opis aplikacji
    2. Funkcje aplikacji
  4. Czym jest układ okresowy pierwiastków?
    1. Jak wygląda najprostsza wersja układu okresowego?
    2. Jakie są różnice między różnymi wersjami układu okresowego?
  5. Czym są grupy w układzie okresowym?
    1. Czym charakteryzują się pierwiastki należące do jednej grupy?
  6. Nazwy grup pierwiastków w układzie okresowym
  7. Uzyskiwanie informacji o tlenie z układu okresowego
    1. Wyróżniona szesnasta grupa i drugi okres
    2. Lista właściwości tlenowi
  8. Jakie informacje o tlenie można uzyskać z układu okresowego?
    1. Wstęp
    2. Informacje o tlenie
    3. Lista właściwości
    4. Ciekawostka
  9. Systematyka pierwiastków chemicznych i układ okresowy pierwiastków
    1. Ćwiczenie 1
      1. Zadanie interaktywne
    2. Ćwiczenie 2
      1. Zadanie interaktywne

Układ okresowy pierwiastków to najpopularniejsza forma prezentacji pierwiastków chemicznych na całym świecie. Jej fenomen polega na tym, że poznając położenie pierwiastka w tej tabeli, jesteśmy w stanie wiele powiedzieć na temat jego właściwości. Pierwiastki klasyfikowane są według wzrastającej liczby atomowej, a ich symbole i nazwy są standardowe dla całej nauki.

Pierwiastki dzielą się na metale i niemetale, a ich położenie w układzie okresowym odpowiada za podobieństwo właściwości. Układ okresowy pierwiastków umożliwia interpretowanie prawa okresowości, opisywanie budowy układu okresowego, wskazywanie grup i okresów, określanie położenia pierwiastka w układzie okresowym, wskazywanie metali i niemetali oraz odczytywanie podstawowych informacji o pierwiastku (liczba atomowa, masa atomowa, rodzaj pierwiastka).

W XIX wieku naukowcy zaczęli badać i opisywać kilkadziesiąt pierwiastków chemicznych, a następnie szukali sposobu, aby je uporządkować i sklasyfikować. Zauważyli, że pewne pierwiastki wykazują podobne właściwości i postanowili je ułożyć w szeregu według wzrastającej masy atomowej. Odkryli, że co ósmy, a potem co osiemnasty pierwiastek ma podobne cechy i stworzyli w ten sposób układ okresowy pierwiastków.

Prawo okresowości Mendelejewa

Prawo okresowości zostało sformułowane przez Dymitra Mendelejewa, jednego z najwybitniejszych chemików w historii. Mendelejew zauważył, że właściwości pierwiastków chemicznych uszeregowanych według rosnącej liczby atomowej powtarzają się okresowo. To spostrzeżenie pozwoliło mu sformułować ogólne prawo, które nazwano prawem okresowości Mendelejewa.

Podstawowe założenia

Prawo okresowości Mendelejewa mówi o tym, że właściwości chemiczne pierwiastków zależą przede wszystkim od liczby protonów w jądrze atomowym, czyli liczby atomowej. Pierwiastki o podobnych właściwościach chemicznych mają zbliżoną liczbę atomową.

Wykres przedstawiający zależność promieni atomowych od masy atomowej pierwiastków

Długa droga do systematyki pierwiastków to film dostępny na portalu epodreczniki.pl, który prezentuje sposoby ułożenia pierwiastków chemicznych w układzie okresowym. W filmie pojawia się wykres przedstawiający zależność promieni atomowych od masy atomowej pierwiastków. Na układzie współrzędnych naniesione zostają pozycje dla wszystkich dwudziestu dwóch pierwiastków. Punkty tworzą trzy wyraźne grupy po siedem pierwiastków. Punkty tych grup układają się w krzywe o kształtach zbliżonych do hiperbol.

Opis wykresu

układ okresowy pierwiastków

Na ekranie pojawia się tablica z symbolami różnych pierwiastków ułożonych przypadkowo. Następnie na ekranie pojawia się napis: „Uporządkowanie pierwiastków według wzrastającej masy atomowej”, a symbole zaczynają się układać w kolejności swoich liczb atomowych: od wodoru po lewej stronie, po mangan po prawej, łącznie 22 pierwiastki. Symbole w tej kolejności zjeżdżają na dół ekranu. Nad nimi pojawia się układ współrzędnych z osią poziomą oznaczoną jako masa atomowa w unitach, a osią pionową oznaczoną: promień atomu w pikometrach. Pojawia się czerwona linia łącząca po kolei ze sobą wszystkie atomy.

Okresowy układ pierwiastków chemicznych

Zjawisko okresowości w właściwościach pierwiastków chemicznych było obserwowane już od dawna. Jednak dopiero w 1869 roku rosyjski chemik Dmitrij Mendelejew oraz niemiecki chemik Julius Lothar Meyer niezależnie od siebie ułożyli pierwiastki według ich właściwości chemicznych i fizycznych. Powstał wtedy okresowy układ pierwiastków, w którym pierwiastki ułożone są według rosnącej masy atomowej i w ten sposób ich właściwości zmieniają się okresowo.

Układ współrzędnych

Film rozpoczyna się tablicą z symbolami różnych pierwiastków ułożonych przypadkowo. Następnie na ekranie pojawia się układ współrzędnych z osią poziomą oznaczoną jako masa atomowa w jednostkach, a osią pionową oznaczoną jako promień atomu w pikometrach.

Wykres zależności promieni atomowych od masy atomowej

Po ukazaniu się układu współrzędnych, na ekranie pojawia się wykres przedstawiający zależność promieni atomowych od masy atomowej pierwiastków. Na wykresie naniesione zostają pozycje dla wszystkich dwudziestu dwóch pierwiastków. Poza wodorem, który odstaje wyraźnie w lewym dolnym rogu wykresu, wszystkie punkty tworzą trzy wyraźne grupy po siedem pierwiastków. Punkty tych grup układają się w krzywe o kształtach zbliżonych do hiperbol.

Zębaty kształt wykresu

Ciekawostką jest, że wykres ma regularny, zębaty kształt. Pojawia się czerwona linia łącząca po kolei ze sobą wszystkie atomy, co jeszcze bardziej uwydatnia ten zębaty kształt.

Właściwości pierwiastków

Zgodnie z układem Mendelejewa, pierwiastki o podobnych właściwościach chemicznych i fizycznych są ułożone w jednej kolumnie, zwanej grupą. Właściwości te zmieniają się okresowo wraz z rosnącą liczbą atomową pierwiastka. Dlatego tak ważne jest ich uporządkowanie według wzrastającej masy atomowej, co umożliwia dokładniejsze przewidywanie ich właściwości i zachowań chemicznych.

Film, który przedstawia okresowy układ pierwiastków i ich właściwości, jest dostępny na stronie epodreczniki.pl.

Aplikacja interaktywna Układu Okresowego Pierwiastków

Opis aplikacji

Aplikacja interaktywna Układu Okresowego pierwiastków pozwala na łatwe i szybkie wyszukiwanie informacji o pierwiastkach chemicznych. Po kliknięciu na pole z danym pierwiastkiem, użytkownik otrzymuje podstawowe informacje dotyczące jego właściwości fizycznych oraz krótki opis zastosowania.

Funkcje aplikacji

Aplikacja umożliwia również podświetlenie wszystkich pierwiastków z danej grupy lub okresu. W górnej części okna dostępne są opcje umożliwiające wyróżnienie podziału na grupy i okresy, wraz z krótkim opisem tych podziałów. Użytkownik może również wybrać sortowanie pierwiastków według liczb atomowych lub wyróżnić symbole pierwiastków. Dodatkowo, w aplikacji zostały uwzględnione i opisane grupy specjalne: Lantanowce i Aktynowce.

Czym jest układ okresowy pierwiastków?

Układ okresowy pierwiastków to tabela, w której pierwiastki chemiczne są ułożone w porządku rosnącej liczby atomowej, a także w grupy i okresy. Układ okresowy daje możliwość ujednolicenia symboliki, nazewnictwa i wzorów stosowanych przez chemików na całym świecie.

Jak wygląda najprostsza wersja układu okresowego?

Najprostsza wersja układu okresowego zawiera ponumerowane symbole pierwiastków chemicznych, numery grup i okresów. Każdy pierwiastek otrzymuje swój unikalny numer atomowy, który jest związany z kolejnością pierwiastków na osi poziomej tabeli. Grupy, z kolei, to pionowe kolumny, w których pierwiastki mają podobne właściwości chemiczne.

Jakie są różnice między różnymi wersjami układu okresowego?

Istnieją różne wersje układu okresowego, opracowane przez różnych naukowców, które prezentują dodatkowe informacje, takie jak nazwy pierwiastków, ich właściwości, budowę atomów czy wielkość atomów. Jednak niezależnie od ilości informacji, które prezentują, wszystkie wersje mają identyczną kolejność pierwiastków, liczbę grup i okresów, a także identyczne rodzaje pierwiastków w grupie i okresie.

Czym są grupy w układzie okresowym?

Grupy to kolumny w układzie okresowym, w których pierwiastki mają podobne właściwości chemiczne. Wszystkim grupom nadano nazwy, które pochodzą od nazw pierwiastków znajdujących się na początku grupy. Na przykład grupa 1 to grupa alkaliczna, ponieważ pierwiastki z tej grupy reagują z wodą tworząc zasady alkaliczne.

Czym charakteryzują się pierwiastki należące do jednej grupy?

Pierwiastki należące do jednej grupy mają podobne właściwości chemiczne. Mają one tę samą liczbę elektronów w swojej ostatniej powłoce elektronowej, co powoduje, że zachowują się podobnie w reakcjach chemicznych. Na przykład alkalia (pierwiastki z grupy 1) mają jedną walencyjną elektronową, co powoduje, że łatwo oddają ją podczas reakcji chemicznych, tworząc dodatnie jony.

Nazwy grup pierwiastków w układzie okresowym

Układ okresowy pierwiastków jest podzielony na 18 kolumn nazywanych grupami. Każda grupa ma swoją nazwę i oznaczenie numeryczne. Nazwy grup pierwiastków w układzie okresowym to:

  • Grupa 1 – alkalia
  • Grupa 2 – ziemie alkaliczne
  • Grupa 3 – pierwiastki trójskojarzeniowe
  • Grupa 4 – węgiel
  • Grupa 5 – azot
  • Grupa 6 – tlen
  • Grupa 7 – halogeny
  • Grupa 8 – gazy szlachetne
  • Grupa 9-12 – metale przejściowe
  • Grupa 13 – glin
  • Grupa 14 – krzem
  • Grupa 15 – fosfor
  • Grupa 16 – siarka
  • Grupa 17 – niektóre niemetale
  • Grupa 18 – hel

Uzyskiwanie informacji o tlenie z układu okresowego

Prezentacja rozpoczyna się planszą z napisem: „Jakie informacje o tlenie można uzyskać z układu okresowego?” Następnie pojawia się obraz układu okresowego, gdzie wyróżnione zostaje pole zawierające informacje o tym pierwiastku.

Wyróżniona szesnasta grupa i drugi okres

W układzie okresowym wyróżniona zostaje szesnasta grupa i drugi okres, gdzie pierwiastek ten się znajduje. Po lewej stronie pojawia się czarne pole, na którym znajduje się kwadrat z informacjami o tlenie wycięty z układu okresowego. Kwadrat zawiera nazwę i symbol pierwiastka (tlen), liczbę atomową 8 oraz liczbę masową 16. Ponadto, znajdują się tam strzałki pozioma i pionowa z liczbami odpowiednio 16 i 2 symbolizujące grupę i okres pierwiastka.

Lista właściwości tlenowi

lista właściwości tlenowi

Układ okresowy z prawej strony stopniowo znika, a pojawia się lista właściwości możliwych do odczytania z układu okresowego dotyczących tlenowego pierwiastka. Są to:

  • Okres 2
  • Grupa 16
  • Liczba atomowa 8
  • Liczba masowa 16
  • Tlen jest niemetalem

Cały film prezentujący sposób uzyskania informacji o tlenie z układu okresowego jest dostępny na portalu epodreczniki.

Jakie informacje o tlenie można uzyskać z układu okresowego?

Wstęp

Prezentacja rozpoczyna się od planszy z napisem, który odnosi się do tematu prezentacji: Jakie informacje o tlenie można uzyskać z układu okresowego? Następnie pojawia się obraz układu okresowego, który wyróżnia pole zawierające informacje o tlenie, szesnastą grupę i drugi okres, gdzie znajduje się pierwiastek.

Informacje o tlenie

Po lewej stronie pojawia się czarne pole z kwadratem, wyciętym z układu okresowego, zawierającym nazwę i symbol pierwiastka, liczbę atomową 8 i liczbę masową 16, a także strzałki poziomą i pionową z liczbami odpowiednio 16 i 2 symbolizujące grupę i okres pierwiastka.

Lista właściwości

Następnie, układ okresowy z prawej strony znika, a stopniowo pojawia się lista właściwości, które można odczytać z układu okresowego, takie jak: okres 2, grupa 16, z 8, masa atomowa 16 oraz to, że tlen jest niemetalem.

Ciekawostka

Najmniejszy układ okresowy na świecie to wyczyn wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Naukowcy w Wielkiej Brytanii zapisali na ludzkim włosie cały układ okresowy pierwiastków. Do tego celu użyli bardzo precyzyjnych narzędzi, w tym specjalnego rodzaju mikroskopu, i otrzymali układ o wymiarach 89,67 na 46,39 mikrometrów. 1 mikrometr odpowiada jednej tysięcznej milimetra. Tego układu okresowego nie bylibyśmy w stanie zobaczyć nieuzbrojonym okiem.

Systematyka pierwiastków chemicznych i układ okresowy pierwiastków

Zanim określono właściwości nieznanych wówczas pierwiastków, podczas prac nad ich systematyką przewidziano ich istnienie i trafnie określono ich właściwości. Układ okresowy pierwiastków jest to tabela przedstawiająca wszystkie pierwiastki chemiczne uporządkowane według rosnącej liczby atomowej, w grupach (obejmujących pierwiastki o podobnych właściwościach) i okresach (w których właściwości pierwiastków zmieniają się stopniowo).

Ćwiczenie 1

Zadanie interaktywne

W zadaniu należy zaznaczyć, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe:

  • Wszystkie pierwiastki w danym okresie mają podobne właściwości. [FAŁSZ]
  • Większość metali znajduje się w lewej części układu okresowego. [PRAWDA]
  • Pierwiastki należące do tej samej grupy układu okresowego mają jednakową liczbę atomową. [FAŁSZ]
  • W układzie okresowym jest więcej metali niż niemetali. [PRAWDA]
  • W układzie okresowym są grupy, które zawierają zarówno metale, jak i niemetale. [PRAWDA]

Ćwiczenie 2

Zadanie interaktywne

W zadaniu należy uzupełnić puste miejsca w zdaniach, wybierając brakujące elementy z listy:

  • Układ okresowy pierwiastków przedstawiany jest w formie tabeli. [TABELI]
  • Kryterium uporządkowania pierwiastków w układzie okresowym jest liczba atomowa pierwiastka. [LICZBA ATOMOWA PIERWIASTKA]
  • Pionowe kolumny w układzie okresowym to grupy. [GRUPY]
  • Wielkość drobin pierwiastka jest wyrażana na wykresie. [WYKRESU]
  • Pierwiastki należące do tej samej grupy układu okresowego mają podobne właściwości. [TEJ SAMEJ GRUPY]
  • W jednym okresie znajdują się pierwiastki o różnej liczbie elektronów w powłoce walencyjnej. [TEGO SAMEGO OKRESU]
  • Pierwiastki o podobnych właściwościach umieszczone są w jednej grupie. [ZESPOŁY]
Irena Sendler

Irena Sendler

autorce Irena Sendler jest ekspertem blogującym dla wielu znanych stron internetowych, w tym: Polityka,Onet,Newsweek,Forbes. Jej wykształcenie obejmuje: Studia licencjackie w dziedzinie dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim

Related Posts

Opady i osady atmosferyczne

Opady i osady atmosferyczne

5 czerwca, 2023
Prąd elektryczny i jego natężenie

Prąd elektryczny i jego natężenie

5 czerwca, 2023
Dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

5 czerwca, 2023
Narodziny świata po grecku

Narodziny świata po grecku

5 czerwca, 2023
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

5 czerwca, 2023
Prawo Pascala – Ciśnienie hydrostatyczne i atmosferyczne

Prawo Pascala – Ciśnienie hydrostatyczne i atmosferyczne

4 czerwca, 2023
Next Post
współczynników występujących we wzorach funkcji kwadratowej

współczynników występujących we wzorach funkcji kwadratowej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Pola i objętości prostopadłościanów i sześcianów

Pola i objętości prostopadłościanów i sześcianów

17 maja, 2023
Imiesłowy i ich rodzaje

Imiesłowy i ich rodzaje

15 maja, 2023
Trzecia zasada dynamiki Newtona – wzajemne oddziaływanie ciał

Trzecia zasada dynamiki Newtona – wzajemne oddziaływanie ciał

11 maja, 2023
Pole trójkąta

Pole trójkąta

12 maja, 2023
Odczyn roztworów

Odczyn roztworów

0
Wartościowość pierwiastków chemicznych

Wartościowość pierwiastków chemicznych

0
Żeński i męski układ rozrodczy

Żeński i męski układ rozrodczy

0
Foton – najmniejsza porcja energii fali elektromagnetycznej

Foton – najmniejsza porcja energii fali elektromagnetycznej

0
Opady i osady atmosferyczne

Opady i osady atmosferyczne

5 czerwca, 2023
Prąd elektryczny i jego natężenie

Prąd elektryczny i jego natężenie

5 czerwca, 2023
Dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

Dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach

5 czerwca, 2023
Narodziny świata po grecku

Narodziny świata po grecku

5 czerwca, 2023

Browse by Category

  • Edukacja

Recent News

Opady i osady atmosferyczne

Opady i osady atmosferyczne

5 czerwca, 2023
Prąd elektryczny i jego natężenie

Prąd elektryczny i jego natężenie

5 czerwca, 2023
  • About Us
  • Contact
  • Privacy Policy
  • Terms of Use

No Result
View All Result
  • Edukacja